Doula – kto to jest?

Awatar Sandra Habrych

Współcześnie rodzice bardzo często poszukują profesjonalnego wsparcia i opieki podczas ciąży, porodu i połogu. Wsparcie medyczne otrzymują zwykle od lekarza prowadzącego ciążę oraz położnych, niemedyczne z kolei oferuje im doula. Kim jest doula? Czym się zajmuje? Dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Doula – kto to jest?

Słowo „doula” wywodzi się z greckiego i oznacza „służącą”. Doula to wykwalifikowana i doświadczona kobieta, która oferuje wsparcie emocjonalne, fizyczne i informacyjne kobietom w trakcie ciąży, porodu i połogu. W przeciwieństwie do położnej, doula oferuje wsparcie niemedyczne – nie zajmuje się więc czynnościami klinicznymi, skupia się za to komforcie, wsparciu psychicznym i informacyjnym rodziny.

Wsparcie emocjonalne i fizyczne – od rozmowy po masaż szalem rebozo

Doula jest towarzyszką porodu, oferującą wsparcie emocjonalne zarówno matce, jak i jej partnerowi. Podczas porodu, który może być procesem intensywnym i zaskakującym, doula dodaje otuchy i motywuje rodziców.

Co więcej, może pomagać w łagodzeniu dolegliwości fizycznych podczas porodu, pomagając w przyjmowaniu dogodnych dla rodzącej pozycji, przypominając o technikach oddechowych i oferując masaż. Jej obecność jest szczególnie cenna, gdy partner matki również potrzebuje wsparcia czy wskazówek dotyczących tego, jak najlepiej pomóc swojej partnerce w czasie trudnych chwil.

Wsparcie informacyjne – sprawdzone źródła wiedzy na wyciągnięcie ręki

Jednym z kluczowych zadań douli jest wsparcie emocjonalne oferowane przyszłym rodzicom. Dzieli się wiedzą na temat kolejnych etapów porodu, dostępnych opcji i praw wynikających ze standardu opieki okołoporodowej. Wspiera decyzje rodziców, a w czasie porodu pomaga im zrozumieć, co się dzieje w danym momencie.

Mniejszy stres, większa pewność siebie

Doula oferuje ciągłe wsparcie, a jej obecność może wiązać się ze zmniejszeniem stresu i obniżeniem lęku w całym okresie porodowym. To oznacza, że może towarzyszyć przyszłym rodzicom nie tylko w czasie porodu, ale też w okresie ciąży i połogu. Rodzice doświadczający wsparcia, zrelaksowani, wierzący w swoje rodzicielskie kompetencje bardzo często mają większe szanse na doświadczenie satysfakcjonującego porodu.

Wsparcie dla partnera – wsparcie dla rodziny

Dla wielu par wspólne doświadczenie porodu jest bardzo ważne. Ponieważ jednak poród jest procesem dynamicznym i nieprzewidywalnym, może stanowić spore wyzwanie dla osoby towarzyszącej. Doula pomaga nie tylko matce, ale też jej partnerowi. Wspiera go, łagodzi obawy, a także daje mu praktyczne wskazówki dotyczącej pomocy fizycznej i emocjonalnej, którą może zaoferować swojej partnerce.

Tagged in :

Awatar Sandra Habrych

More Articles & Posts